1. Cartea "Anastasia" QUESITO nr.1

In jos

1. Cartea "Anastasia" QUESITO nr.1

Mesaj  dianusa_ed la data de Mier Mar 17, 2010 6:28 pm

<< ...De la om se răspândeşte în Cosmos doar o radiaţie luminoasă, iar din Cosmos se întoarce pe Pământ doar o radiaţie binefăcătoare. Omul care este stăpânit de sentimente rele emană o radiaţie întunecată. Această radiaţie nu se poate înălţa spre cer, ca urmare se revarsă în adâncul Pământului. Reflectată de subsol se întoarce la suprafaţă sub formă de erupţii vulcanice, cutremure şi războaie... >>

Este un fragment din prima carte a seriei "Cedrii sunători ai Rusiei".
Vă invităm să comentaţi aceste rânduri şi să vă spuneţi opinia voastră asupra celor ce emană din text. Am considerat importante afirmaţiile vârstnicului siberian, deoarec, tocmai în perioada pe care-o traversăm, multe "aplicaţii" ale acestui principiu, şi mă refer aici la efectul energiei negative, le trăim în direct. (a se înţelege L'aquila, Haiti, Chile ş.a.). Din păcate vorbim despre negativ, dar, poate, vorbind despre negativ vom învăţa să-l eliminăm treptat din obiceiurile noastre.
Aşteptăm opiniile voastre! Dialogul va fi interesant, captivant şi, nu în ultimul rând, constructiv.
redacţia
dianusa_ed

Data de inscriere : 17/03/2010
Localizare : România

Vezi profilul utilizatorului http://www.editura-dianusa.com

Sus In jos

Energia Luminii si energia intunecata.

Mesaj  raflor777 la data de Mar Apr 27, 2010 12:27 pm

Care este oare,energia ce face ca viaţa să existe aici pe Pamânt ? Care este energia ce face ca întreg Universul să fie perfect şi să nu se dezintegreze ?
Cred că,......această energie este ENERGIA IUBIRII DIVINE. Ea este dăruită fără întrerupere,de către Tatăl Divin,ea se răspândeşte dintotdeauna asupra Creaţiei Sale Perfecte. Creaţia Tatălui nostru ce este pretutindeni este desăvârşită. Echilibrul a tot ceea ce se petrece oriunde în Creaţie este....PERFECT. Doar omul este cel care crede în imperfecţiune. Creatorul a tot şi a toate de la început, în urmă cu eoni de timp,....acum şi în veşnicia viitoare tot ceea ce creează este DESÂVÂRŞIT. Aşa este şi OMUL.
Daaar,.....cum omul,Creatorul nostru nu a vrut să fie un robot,....ne-a dăruit libertate deplină de creaţie asupra Pământului pe care trăim. La început,în timpul perioadei vedice,precum spune Anastasia,totul a mers bine şi omul fericit era şi menirea cu bucurie,în iubire curată o împlinea. Apoi,.....când oamenii au început să asculte de altcineva şi nu de Tatăl Iubitor şi Bun,.....încet,încet.....lucrurile pe Pământ au început să se strice şi.....am ajuns unde ne aflăm azi.
Dar cine suntem noi în raport cu Pământul (Geea) ? Părerea mea şi cred că a multora dintre cei care vor citi aceste gânduri,.....este că Geea este un organism viu asemenea nouă,oamenilor. Ea este un organism viu, o celulă a Galaxiei care este şi ea vie,....o părticică din Univers care viu este de asemenea,.....totul făcând parte din Creaţie,.....corpul Tatălui Creator care VIU ESTE ÎN VECII VECIILOR. Acum,....în zilele noastre,noi celulele acestui corp planetar suntem bolnave. Atunci este cât se poate de normal ca Planeta să se comporte ca un om bolnav. Numai că ea,.....strănută prin uragane şi tornade,.....transpiră prin masive inundaţii şi puternice tzunami,.....tuşeşte şi expectoreaza prin erupţiile vulcanice,....tremură sub convulsiile suferinţei prin cutremure mari şi mici,.....febra planetei pârjoleşte pământul şi-i seacă izvoarele,........iar noi,...noi oare ce fel de celule suntem?!
Nu ne asemănăm noi oare cu celulele canceroase ce corpurile multora le macină cu nebunia lor auto-distructivă ? Pe toate acestea cunoscându-le dinainte,.....Tatăl Creator a făcut în aşa fel încât a Sa Creaţie niciodată să nu poată fi distrusă. Cum se explică asta ? După a mea umilă părere,...cred că Planeta noastră procedează exact cum face Anastasia în poieniţa cea mică unde în propriul ei corp ea,.........arde complet energiile întunecate emise de cei care conştient sau inconştient lansează în eter gânduri cu vibraţii joase,....vorbe urâte şi fapte lipsite de armonie. Daaaa,.....sunt convins de acest lucru. Este logic şi firesc. Planeta preia în adâncurile ei toată această enoooormă cantitate de energie malefică şi o .....purifică. De aceea omul totdeauna şi-a imaginat iadul ascuns în adâncurile întunecate ale Pământului iar,.....Raiul suuuus în cerurile cele-nalte.
Acum,....să ne imaginăm că nu ar fi aşa. Ce s-ar putea întâmpla dacă energia malefică concentrată de atâtea secole emisă de oamenii-adormiţi,....ar fi eliberată toată în Univers. Hmmmm......sunt aşa de multe de spus despre toate acestea,.....cred că fiecare dintre noi ar trebui să medităm asupra acestor informaţii,....să le asimilăm în inimile şi în sufletele noastre,...să le conştientizăm şi să ne comportăm ca nişte adevăraţi luptători ai Luminii pentru că dintotdeauna Lumina învinge întunericul,...AICI, ACUM ŞI ÎN VECI.
raflor777

Data de inscriere : 27/04/2010
Varsta : 47
Localizare : HUNEDOARA JUD. HD

Vezi profilul utilizatorului http://ro.netlog.com/raflor777

Sus In jos

Frumoaes viziuni !!!

Mesaj  dianusa_ed la data de Mar Apr 27, 2010 2:28 pm

raflor777 a scris:Care este oare,energia ce face ca viaţa să existe aici pe Pamânt ? Care este energia ce face ca întreg Universul să fie perfect şi să nu se dezintegreze ?
Cred că,......această energie este ENERGIA IUBIRII DIVINE. Ea este dăruită fără întrerupere,de către Tatăl Divin,ea se răspândeşte dintotdeauna asupra Creaţiei Sale Perfecte. Creaţia Tatălui nostru ce este pretutindeni este desăvârşită. Echilibrul a tot ceea ce se petrece oriunde în Creaţie este....PERFECT. Doar omul este cel care crede în imperfecţiune. Creatorul a tot şi a toate de la început, în urmă cu eoni de timp,....acum şi în veşnicia viitoare tot ceea ce creează este DESÂVÂRŞIT. Aşa este şi OMUL.
Daaar,.....cum omul,Creatorul nostru nu a vrut să fie un robot,....ne-a dăruit libertate deplină de creaţie asupra Pământului pe care trăim. La început,în timpul perioadei vedice,precum spune Anastasia,totul a mers bine şi omul fericit era şi menirea cu bucurie,în iubire curată o împlinea. Apoi,.....când oamenii au început să asculte de altcineva şi nu de Tatăl Iubitor şi Bun,.....încet,încet.....lucrurile pe Pământ au început să se strice şi.....am ajuns unde ne aflăm azi.
Dar cine suntem noi în raport cu Pământul (Geea) ? Părerea mea şi cred că a multora dintre cei care vor citi aceste gânduri,.....este că Geea este un organism viu asemenea nouă,oamenilor. Ea este un organism viu, o celulă a Galaxiei care este şi ea vie,....o părticică din Univers care viu este de asemenea,.....totul făcând parte din Creaţie,.....corpul Tatălui Creator care VIU ESTE ÎN VECII VECIILOR. Acum,....în zilele noastre,noi celulele acestui corp planetar suntem bolnave. Atunci este cât se poate de normal ca Planeta să se comporte ca un om bolnav. Numai că ea,.....strănută prin uragane şi tornade,.....transpiră prin masive inundaţii şi puternice tzunami,.....tuşeşte şi expectoreaza prin erupţiile vulcanice,....tremură sub convulsiile suferinţei prin cutremure mari şi mici,.....febra planetei pârjoleşte pământul şi-i seacă izvoarele,........iar noi,...noi oare ce fel de celule suntem?!
Nu ne asemănăm noi oare cu celulele canceroase ce corpurile multora le macină cu nebunia lor auto-distructivă ? Pe toate acestea cunoscându-le dinainte,.....Tatăl Creator a făcut în aşa fel încât a Sa Creaţie niciodată să nu poată fi distrusă. Cum se explică asta ? După a mea umilă părere,...cred că Planeta noastră procedează exact cum face Anastasia în poieniţa cea mică unde în propriul ei corp ea,.........arde complet energiile întunecate emise de cei care conştient sau inconştient lansează în eter gânduri cu vibraţii joase,....vorbe urâte şi fapte lipsite de armonie. Daaaa,.....sunt convins de acest lucru. Este logic şi firesc. Planeta preia în adâncurile ei toată această enoooormă cantitate de energie malefică şi o .....purifică. De aceea omul totdeauna şi-a imaginat iadul ascuns în adâncurile întunecate ale Pământului iar,.....Raiul suuuus în cerurile cele-nalte.
Acum,....să ne imaginăm că nu ar fi aşa. Ce s-ar putea întâmpla dacă energia malefică concentrată de atâtea secole emisă de oamenii-adormiţi,....ar fi eliberată toată în Univers. Hmmmm......sunt aşa de multe de spus despre toate acestea,.....cred că fiecare dintre noi ar trebui să medităm asupra acestor informaţii,....să le asimilăm în inimile şi în sufletele noastre,...să le conştientizăm şi să ne comportăm ca nişte adevăraţi luptători ai Luminii pentru că dintotdeauna Lumina învinge întunericul,...AICI, ACUM ŞI ÎN VECI.

Cuvinte care fac să se înalţe energia luminii! Cuvinte izvorâte din Iubire şi din Conştientizarea Adevărului. Frumos scris, frumos gândit şi, mai ales, frumos intepretat mesajul Anastasiei. Ea spune chiar din prima carte, că Megre va trebui doar să scrie şi va vedea cum, pe parcurs, vor apărea oameni care vor înţelege mult mai mult decât a scris el. De unde vin aceste "deducţii", aceste "conştientizări" importanţă n-are. Pe nimeni, care doar de gândul spre Adevăr este motivat, nu l-ar putea interesa de unde şi cum. Deoarece, singura motivaţie este ieşirea Adevărului la suprafaţă, în ochii tuturor. Nimic altceva nu contează. Nu metoda sau calea contează, ci rezultatul în sine este idealul.
Mă înclin în faţa celui care a scris şi îi urez un singur lucru, care, după mine, este esenţialul în tot: "Să avem parte de tot mai mulţi gânditori ca tine!"
P.S. Odată atins acest obiectiv, am făcut totul.
cu drag, dianusa_ed
dianusa_ed

Data de inscriere : 17/03/2010
Localizare : România

Vezi profilul utilizatorului http://www.editura-dianusa.com

Sus In jos

Omul sfinteste locul

Mesaj  danielagrosu la data de Mier Mai 05, 2010 8:11 pm

"Omul sfinteste locul" ... e o vorba din batrani in care foarte bine se edifica fraza citata.
danielagrosu

Data de inscriere : 27/04/2010
Varsta : 57
Localizare : Sibiu - Romania

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Omul Alege!

Mesaj  Michela S la data de Joi Mai 17, 2012 12:11 am

Omul a fost înzestrat cu acest liber arbitru, cu puterea de a Alege el singur pentru sine! iar din punctul meu de vedere , ceea ce ni se întâmplă este ceea ce am Ales , noi alegem dacă să fim buni sau mai puțin buni , frumoși sau mai pușin frumosi, inteligenți sau mai puțin inteligenți , iubiți sau nu , pentru că noi înșine putem acorda totul în jurul nostru în funcție de ceea ce vrem și de ceea ce ne place . În zadar căutăm mai apoi vinovați , doar ca să ne ascundem Alegerile, gândurile o dată emanate , au luat contur undeva în Univers, nu se pierd în neant, apoi faptele care sunt cu repercursiuni și mai grave , mai ales dacă nu le conștientizăm și să le eliminăm din Sufletul și Mintea noastră.
Avem doar pretenții de ce nu face ceva Dzeu ca să salveze ceea ce a Creat ,( El , a Creat, și a creat perfect ) , că doar este Atotputernicul , de ce lasă așa dacă există și vede , de ce , de ce ...? Avem o mie și una de întrebări , dar, noi singuri nu vrem să ne răspundem sau să căutăm răspunsuri în vorbele Lui prin ceea ce A Creat, să vedem Perfecțiunea Creației Lui. Noi ne-am învățat să cerem , dar de dat înapoi mai puțin ...ne e greu , că deh , El e Tatăl , și are de unde să dea. Dar El a dat și tot mai dă , suntem noi cei care nu vrem să vedem , să primim , să auzim ..., să simțim...
E drept ca Pământul să se răzvrătească împotriva noastră , atât timp cât noi nu l-am iubit îndeajuns și cum se cuvine . I-am scormonit toate mădularele ,pentru ”confortul” nostru, i-am smuls organele interne după goana de valori materiale - efemere , i-am extras sângele și mai apoi i l-am ars , pentru știința progresului și a ” mișcării” în ” evoluția civilizației” . Și-atunci pentru ce ne mai mirăm de răspunsurile acestuia , ceea i-am oferit aceea ne dă înapoi , e o lege Universală.
Schimbându-ne Alegerile, atitudinea, gândurile , toate mai apoi treptat vor apare negreșit , după legea firii!
Vom planta bine și frumos vom culege bine și frumos plus un bonus de sănătos ...asta ca să închei pe ziua de azi cu un pic de umor!
Că oricum acum suntem bombardați de ”oferte” care mai de care mai ”avantajoase” .... pentru unii , că pentru Pământ în nici-un caz .... e plin de deșeuri ,defrișări și poluare, am construit și am materializat atât de mult , încât acum ne înecăm în propriul gunoi.
Noi Alegem Acum ! Depinde doar de noi, de gândurile și de acțiunile noastre! Putem schimba fiecare din noi Acum , Aici , oriunde am fi , doar prin modul de gândire -acțiune!
Să zâmbim cu Sufletul!
Cu drag, Mihaela S

dianusa_ed a scris:<< ...De la om se răspândeşte în Cosmos doar o radiaţie luminoasă, iar din Cosmos se întoarce pe Pământ doar o radiaţie binefăcătoare. Omul care este stăpânit de sentimente rele emană o radiaţie întunecată. Această radiaţie nu se poate înălţa spre cer, ca urmare se revarsă în adâncul Pământului. Reflectată de subsol se întoarce la suprafaţă sub formă de erupţii vulcanice, cutremure şi războaie... >>

Este un fragment din prima carte a seriei "Cedrii sunători ai Rusiei".
Vă invităm să comentaţi aceste rânduri şi să vă spuneţi opinia voastră asupra celor ce emană din text. Am considerat importante afirmaţiile vârstnicului siberian, deoarec, tocmai în perioada pe care-o traversăm, multe "aplicaţii" ale acestui principiu, şi mă refer aici la efectul energiei negative, le trăim în direct. (a se înţelege L'aquila, Haiti, Chile ş.a.). Din păcate vorbim despre negativ, dar, poate, vorbind despre negativ vom învăţa să-l eliminăm treptat din obiceiurile noastre.
Aşteptăm opiniile voastre! Dialogul va fi interesant, captivant şi, nu în ultimul rând, constructiv.
redacţia

Michela S

Data de inscriere : 16/05/2012
Varsta : 37
Localizare : Italia

Sus In jos

Lumina si intuneric

Mesaj  Apa-de-ploaie la data de Vin Mai 10, 2013 9:33 am

Depinde de om daca alege sa fie luminos sau intunecat. Fiecare om poate fi atat bun cat si rau. Este o alegere pe care o face. Din pacate tot mai multi oameni se leaga de partea materiala, drept care sunt din ce in ce mai intunecati! Cu cat te legi de lucruri, cu atat lucrurile te leaga de pamant sau mai precis te baga in pamant! Daca te legi de ceva fara viata este normal ca nici tu sa nu mai ai viata! Lumina din om poate sa apara doar daca partea spirituala predomina! De fapt daca omul se leaga de ceea ce este viu: pamant, apa, aer, plante, vietuitoare, oameni vii etc. Am citit de curand Evanghelia eseniana de la editura Orfeu si multe lucruri de acolo se regasesc in ce spune Anastasia!
Eu cred ca oamenii intunecati traiesc in trecut, adica in alt timp, iar cei luminosi traiesc in prezent si mai ales in viitor! La un moment dat Anastasia spune ca poate suporta situatiile cumplite prezente modeland viitorul! Viitorul ni-l facem noi insine! Un parinte spune: "Cum ne sunt gandurile, asa ne este si viata!"
Despre Rau si Bine, fetita Anasta constientizeaza la un moment dat in batalia cu ghetarul: Tu te hranesti cu gandul meu asa ca eu am sa te ignor!
Anastasia spune ca omul trebuie sa mentina un echilibru intre energii! Si lumina si intunericul sunt necesare. Imaginati-va cum ar fi daca nu ar fi noapte! Sau daca nu ar fi zi! Fie ca pacea inimii sa ne insoteasca in fiecare moment al vietii!

Apa-de-ploaie

Data de inscriere : 06/05/2013

Sus In jos

lumina din om

Mesaj  Apa-de-ploaie la data de Lun Iun 10, 2013 8:16 am

Am participat la un seminar la Bucuresti care se cheama Intensive Journey sustinut de Brandon Bays intre 31 mai -2 iunie. Dansa spune ca fiecare om se naste ca un diamant, plin de lumina, insa treptat de-a lungul vietii acest diamant se acopera cu noroi si apoi il acoperim cu un strat de oja pentru a arata bine. Pentru a fi din nou ceea ce era, omul trebuie sa dea jos cele doua straturi. Sunt doua carti aparute la editura Adevar Divin care ne invata cum sa facem acest lucru intr-un mod foarte simplu. Este vorba despre "Calatoria" si "Libertatea este"- eliberarea potentialului tau nelimitat - de Brandon Bays. Vi le recomand cu drag. Citindu-le am avut sentimentul ca Anastasia a luminat aceasta doamna cu raza ei pentru a realiza aceasta metoda, pentru ca este de o inteligenta remarcabila. Undeva, in una din carti, Anastasia spune cum a incercat sa ajute o femeie, care avea o viata plina de o rutina nesanatoasa sa fie impreuna cu cineva cu care ar fi putut face o pereche foarte frumoasa. Am sentimentul ca aceata "Calatorie" este exact modul de a o ajuta.

Apa-de-ploaie

Data de inscriere : 06/05/2013

Sus In jos

Re: 1. Cartea "Anastasia" QUESITO nr.1

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum