o propunere

In jos

o propunere

Mesaj  tic la data de Joi Mai 27, 2010 9:11 am

ar fi interesant daca cei care au puieti de cedru ne-ar da din cand in cand cate o veste cum se dezvolta si cum ii ingrijesc...
de asemenea, eu am inteles ca la festivalul de la moscova au fost si dintre noi prezenti... nu ne da nimeni nici o veste, o impresie despre ce a fost acolo (din perspectiva proprie, ca pe net mai gasesti informatii)? a fost cineva la Rodnoje? cum e acolo? si intrebarile ar curge, dar ma opresc aici.
cu drag
tica
tic

Data de inscriere : 17/03/2010
Varsta : 50
Localizare : Sighisoara/MS

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

anasztazia.hu

Mesaj  magdika la data de Mar Iul 20, 2010 3:05 pm

Situl Anasztazia din tara vecina Ungaria functioneaza cu un cuprins mult mai bogat
Sunt multe imagini cu dolmene din Rusia cu scoala de acolo etc......
anasztazia.hu
succes

magdika

Data de inscriere : 20/07/2010

Sus In jos

puieţi de cedru

Mesaj  dianusa_ed la data de Mier Iul 21, 2010 1:01 pm

tic a scris:ar fi interesant daca cei care au puieti de cedru ne-ar da din cand in cand cate o veste cum se dezvolta si cum ii ingrijesc...
de asemenea, eu am inteles ca la festivalul de la moscova au fost si dintre noi prezenti... nu ne da nimeni nici o veste, o impresie despre ce a fost acolo (din perspectiva proprie, ca pe net mai gasesti informatii)? a fost cineva la Rodnoje? cum e acolo? si intrebarile ar curge, dar ma opresc aici.
cu drag
tica
De la Moscova, cele două românce care au participat la Festival, şi-au adus câte 4-5 puieţi de cedru. Mici, mici de tot, dar vânjoşi. I-am văzut chiar zilele trecute şi pot spune că am rămas foarte plăcut impresionat. Cresc foarte încet, dar sunt bine. Ambele femei le ţin pe pervazul ferestrei. Le vorbesc, îi mângâie şi ei se simt tare bineveniţi!
Despre Moscova ar fi de scris un roman. Momentan sunt foarte foarte ocupat, dar mă eliberez şi o să scriu mai multe. A fost frumos, înălţător, vibrant. S-a simţit atmosfera de pace, înţelepciune şi un uşor iz de "conspiraţie". Oamenii aceia au înţeles şi au hotărât ce să facă. Şi fac! Sunt multe aşezăminte nou înfiinţate în Rusia, şi nu numai, mai mult sau mai puţin pe baza ideilor din cărţi. Am avut ocazia să vorbesc cu unii dintre ei şi a fost o plăcere. Oamenii aceia au făcut un enorm pas spre Dumnezeu. S-au întors la Mama Natură. Acum o respectă, o adoră şi o tratează aşa cum se cuvine. O consideră, în sfârşit, chiar de sunt puţini pentru moment, aşa cum trebuie considerată! Dătătoare de viaţă!
Sper să nu fi fost prea zgârcit la vorbă, repet: sunt foarte ocupat.
Mi-a făcut plăcere. Numai Bine!
Cristian C.
dianusa_ed

Localizare : România

Vezi profilul utilizatorului http://www.editura-dianusa.com

Sus In jos

Unire și colaborare!

Mesaj  Michela S la data de Joi Mai 17, 2012 11:06 am

Eu sunt convinsă că aceste două cuvinte înseamnă mult ! A colabora , a dezbate și a extinde gândurile , a nu le ține doar pentru noi înșine . În Rusia , Oamenii colaborează , sunt uniți , și de aceea întreprind atât de multe lucruri mărețe.
Mă gândesc că poate noi , încă nu am fost pregătiți pentru acest pas, dar acum după ce a ieșit la lumină și cea de-a 9 carte , deja nu mai avem de ce sta pe loc, ne furnizează aceste cărți , atât de multe informații încât , rămân doar de aplicat.
Aș vrea să vă spun Dle Tică , dacă îmi permiteți , chiar dacă pentru moment nu avem puieți de cedru siberian , mă gândesc , dacă plantăm , stejarii noștri , castani , nuci , ce ziceți? Au un conținut foarte nutritiv și sănătos organismului uman.
Iar , mai apoi vom răzbate și vom aduce și noi puieți și semințe de cedru siberian în țara noastră, pe pământurile noastre.
Până atunci plantăm ceea ce putem și ce avem la dispoziție, așa gândesc eu , așa am făcut eu și vreau să fac eu , până o să pot să am ocazia de a planta și cedru siberian.
Eu m-am interesat pe acasă , și mi-a spus mama că ea a văzut mai de mult în zona noastră de munte , niște arbori care se aseamănă cu cedrii . Ea nu știe acum dacă asta erau sau nu , dar stau și mă întreb oare la noi în țară să nu fie chiar nici-un fel de tip de cedru?
Aici în Italia , am găsit cedru libanez. Este foarte mare și bătrân, sper să aflu ce vârstă are ...
Vă voi ține la curent , și dacă doriți, eu oricum voi aduce și în țară , nucușoare . Aștept părerile voastre!
Cu respect,
Mihaela S

Michela S

Data de inscriere : 16/05/2012
Varsta : 37
Localizare : Italia

Sus In jos

Re: o propunere

Mesaj  Campulcumaci la data de Dum Iul 29, 2012 2:43 pm

Bun gasit dragi prieteni

Am descoperit "Cedrii sunatori", am citit, si acum v-am gasit pe voi. Sunt foarte incantata. Vad ca sunt deja 2 ani de cand existati, ma gandesc ca ar fi frumos sa incepem sa ne cunoastem, sa ne intalnim, sa planuim, sa facem ceva concret. Eu locuiesc in Bucuresti, mai este cineva de pe aici ? Ce ar fi sa ne intalnim ? Sa facem primul pas.
Este un vis maret ascuns in sufletul meu, cred ca si in sufletul vostru, si doar impreuna putem sa il realizam. Avem nevoie unii de altii!
Va rog sa raspundeti !

Campulcumaci

Data de inscriere : 29/07/2012
Varsta : 64
Localizare : O pestera de beton din Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  sadang la data de Lun Iul 30, 2012 11:54 am

Pana la a creste cedri siberieni pe teritoriul nostru, la latitudinea noastra geografica, eu as zice asa cum a zis si Michaela, sa incepem cu ce avem noi in batatura. Pentru ca avem si noi destule. Inclusiv vestitul cedru.

Este vorba despre "pinus cembra", sau popular "zambru". Este foarte asemanator cu "pinus sibirica" ("cedrul siberian"), si creste la noi in tara, la peste 1500m.

Eu unul cu asa ceva as vrea sa incep. Sper sa si reusesc. Am aflat chiar ca exista un zambru batran la vre-o 40 de Km de mine, intr-un sat de munte. Poate voi putea obtine cateva seminte.

Am tot cautat sa cumpar con de cedru siberian, pentru a-i folosi semintele asa cum recomanda Anastasia, insa la noi in tara nu am gasit nicaieri, nici pe site-ul editurii Dianusa. Doar pe site-ul lui Megre unde pretul este echivalentul a pana la 10Ron, un pret bun doar ca nu trimit in Romania, sau pe ebay unde pretul este de peste 100Ron. Cred totusi ca este prea mult!

Pun in continuare cateva link-uri pe care le-am gasit, despre cedrul nostru, zambrul:
- http://www.medicina-informativa.com/2011/02/zambrul-pinus-cembra-remedii-naturiste.html
- http://www.scribd.com/doc/58155489/Zambru
- http://newsletterusamv.wordpress.com/2011/03/23/zambrul-din-maguri/
- http://www.agvps.ro/revista.php?id_articole=1067&id_rev=42&op=articol
- http://ec.europa.eu/environment/life/project/Projects/index.cfm?fuseaction=home.showFile&rep=file&fil=LIFE03_NAT_RO_000027_LAYMAN_RO.pdf
- http://www.formula-as.ro/2005/687/medicina-naturista-25/artarul-si-zambrul-6390
- http://www.bioterapi.ro/dictionar/index_botanic/zambrul/zambrul.html
- http://ro.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A2mbru

sadang

Data de inscriere : 04/06/2012

Sus In jos

Mesaj  sadang la data de Mar Sept 04, 2012 1:27 pm

Am intrat in posesia a trei conuri de cedru siberian si a 1Kg de seminte in coaja. Semintele si conurile provin din recolta din toamna anului trecut. Imi ofer disponibilitatea de a trimite gratuit cate 10 seminte unui numar de maxim 10 persoane doritoare de a incerca cultivarea si cresterea cedrilor siberieni. O puteti face dupa modul traditional sau conform celor expuse de Anastasia. Eu voi incepe cu un lot de 10 seminte si va voi tine la curent cu rezultatele obtinute.

In alta ordine de ide, inca nu am ajuns in comuna Maguri-Racatau la acel faimos zambru. Voi reveni cu informatii detaliate despre acest subiect dupa ce voi ajunge acolo.

sadang

Sus In jos

Mesaj  sadang la data de Sam Sept 08, 2012 9:40 am

Revin cu un document pe care l-am tradus de pe fostul site http://www.cedarinfo.info/ despre reproducerea cedrului prin seminte. Documentul poate fi descarcat prin click pe imagine. Sper ca aceste informatii sa fie folositoare celor ce doresc cultivarea si cresterea acestor grandiosi copaci.

Doresc sa va mai spun ca am insamantat deja 10 seminte, asa cum sugereaza anastasia, undeva la peste 1800 de metri in muntii ardealului. Si mi-am propus ca pana vina iarna aici sus, sa plantez cat mai multe seminte (cel putin 100). Sper sa am bucuria ca in primavara sa ma pot bucura de primii lastari de cedru siberian. Voi reveni bucuros cu informatii suplimentare si chiar cu poze daca va fi cazul.

sadang

Sus In jos

despre zambru

Mesaj  tic la data de Mar Sept 25, 2012 8:10 am

In urma cu mai bine de un an, prin ianuarie 2011, am auzit prima data despre zambru. Sper sa nu se supere nimeni daca postez aici parte din discutia de atunci, de pe grupul 'Anastasia in Romania':

"Vorbind cu Emil, ca voi toti, am dorit foarte mult sa plantez cedru, fie din seminte, fie puieti. Si...imi spune: De ce nu plantezi zambru? Are aceleasi calitati cu cedrul siberian, ba mai multe data fiind altitudinea la care traieste. Semintele lui sunt comestibile si traieste in jur de 1000 de ani! Si el aduna informatii din univers!
Acest minunat pin (Pinus cembra) este protejat, fiind pe cale de disparitie!
De ce sa nu-l plantam in spatiul nostru de iubire. Se gasesc puieti in pepiniere la noi. Dupa un pic de cautare pe Internet am gasit doua surse de puieti de zambru.
Pentru cei interesati pun link-urile:
http://www.pepiniera-pinus.ro/imagini.html
http://www.ornaplant.ro/plante/
P.S. Nu stiu daca acest pin canta atunci cand e gata sa-si daruiasca pretioasele informatii, dar...pana atunci putem si noi beneficia de roadele lui!
"
tic

Sus In jos

si continuarea...

Mesaj  tic la data de Mar Sept 25, 2012 8:14 am

"Ceva s-a intamplat ieri cu siguranta, cel putin pe linia mea temporala, cu siguranta am facut un salt! Am facut sapaturi destul de adanci dupa ce am citit primele carti ale lui Vladimir Megre. Printre altele am cautat sa vad ce specie de pin autohtona ar fi inrudita cu cel siberian, si nu am gasit nimic despre vreun pin cu seminte comestibile care sa creasca la noi.
Iata ca ieri aflu despre maretul zambru, care odinioara crestea semet prin muntii nostri, frate bun cu pinul siberian... Azi mare parte din paduri au fost napadite de jnepenis si au pierit, insa speranta este, mai sunt inca destui zambrii in tara asta... Vede cineva vreo asemanare cu istoria poporului roman? Eu cu siguranta o vad!
"

"Una peste alta, ieri citeam ca un zambru atinge cam 50 cm la 10 ani si ajunge la maturitate undeva intre 15-25 ani. Asa ca daca pomisorii de la Sovata au intre 60-80 cm, faceti socoteala... eu zic ca sunt aproape de maturitate, deci incep sa fructifice. Am mai citit ca la Brasov, pe Mt. Postavaru e o plantatie de zambrii, care in 50 de ani a atins o inaltime de 11,2 m, corespunzand celei realizate la 80-90 de ani in statiunile optime din Alpi (nu stiu daca am mai scris asta dar i se mai spune si pin elvetian, arealul cel mai mare in Europa fiind in sudul Elvetiei si pe la vecini - Austria, Italia si Franta). Varsta venerabililor poate trece de 1000 ani!"

Daca prezinta interes pot sa revin si cu alte amanunte...
Cu drag, Tica
tic

Sus In jos

Mesaj  sadang la data de Vin Dec 07, 2012 7:46 pm

Da tic, prezinta interes, cel putin pentru mine. Si daca vrei sa iei in considerare opinia mea, atunci te rog sa continui.

sadang

Sus In jos

Mesaj  EmanuelEco la data de Mier Apr 03, 2013 7:13 pm

sadang a scris:Am intrat in posesia a trei conuri de cedru siberian si a 1Kg de seminte in coaja. Semintele si conurile provin din recolta din toamna anului trecut. Imi ofer disponibilitatea de a trimite gratuit cate 10 seminte unui numar de maxim 10 persoane doritoare de a incerca cultivarea si cresterea cedrilor siberieni. O puteti face dupa modul traditional sau conform celor expuse de Anastasia. Eu voi incepe cu un lot de 10 seminte si va voi tine la curent cu rezultatele obtinute.

In alta ordine de ide, inca nu am ajuns in comuna Maguri-Racatau la acel faimos zambru. Voi reveni cu informatii detaliate despre acest subiect dupa ce voi ajunge acolo.

Am citit invitatia dvs si m-a bucurat foarte mult - de mult timp doresc asa ceva. Daca ma puteti ajuta cu cele 10 seminte ar fi superb. Platesc eu curierul rapid la destinatie. Cum sa facem? Imi lasati un nr de tel sau un mail ca sa va dau adresa mea? Multumesc anticipat! : )

EmanuelEco

Data de inscriere : 25/03/2013
Varsta : 41

Sus In jos

Mesaj  sadang la data de Joi Mai 16, 2013 4:45 pm

Din pacate revin cu vesti rele. Din tot ceea ce am insamantat anul trecut nu a iesti nimic. Nici acasa, nici in creierul muntilor. Am pus in ultimele luni semintele in apa si in strat de vata... ca la scoala pe vremuri, insa tot fara succes. Cred ca semintele pe care le-am primit au fost tratate termic. Inclusiv cele din cele trei conuri, pentru nici din ele nu a iesit nimic. Asta e!

Acestea fiind zise va rog sa nu-mi mai cereti seminte, iar celor carora am apucat sa le trimit imi cer scuze!

Am facut rost intre timp de o plasa de conuri de zambru, aduse de cineva de la pinul din curtea manastirii Putna. Am sa va tin la curent daca macar acestia vor rasari sau nu.

Intre timp am gasit un material despre pini, pe care il pun aici, pote va folosi pe viitor celor interesati:
- Pinii

sadang

Sus In jos

Seminte cedru siberian

Mesaj  ionitamarval la data de Sam Mai 17, 2014 11:45 am

Am cumparat seminte de Cedru Siberian de pe Ebay (undeva in Germania).
Nu pot posta inca link-ul.

ionitamarval

Data de inscriere : 13/05/2014

Sus In jos

Seminte Cedru Siberian viabile

Mesaj  ionitamarval la data de Sam Mai 17, 2014 3:25 pm

Pe Ebay (undeva in Germania) am gasit seminte de Cedru Siberian, Ginseng Siberian. Am cumparat din ambele (le-am primit) sper sa si incolteasca.
Fiind membru nou regulile site-lui nu imi permit sa postez link-ul, dar pe Ebay cautati dupa "viable seeds of Pinus sibirica, Siberian pine ! RARE !viable seeds of Pinus sibirica, Siberian pine ! RARE ! "
Sunt curios daca cineva a incercat sa puna la incoltit seminte decorticarte de Cedru Siberian.
Se gasesc la diferite plafare (Paradisul Verde) si sunt destinate consumului. Gustul este minunat..

ionitamarval

Data de inscriere : 13/05/2014

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum