ce se intampla?

In jos

ce se intampla?

Mesaj  tic la data de Joi Mai 27, 2010 9:25 am

v-as ruga pe cei care ati demarat cate ceva in directia asta (sat ecologic), sa ne tineti la curent aici cu stadiul in care sunteti, vrem informatii, poate putem ajuta, daca nu altfel, macar cu idei (bune, normal)...

lipsa asta de informatie nu e productiva! va rooooog spuneti-ne si noua, celor care inca nu am luat taurul de coarne, dar visam la asta si putem face ceva sa demaram lucrurile.

cu drag
tica
tic

Data de inscriere : 17/03/2010
Varsta : 51
Localizare : Sighisoara/MS

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: ce se intampla?

Mesaj  Alex Andra la data de Sam Iun 05, 2010 12:33 pm

Salutare tuturor! Am citit cele sase carti cu mare placere. La fel ca multe persoane, as dori sa aflu mai multe despre posibilele proiecte desfasurate la noi in tara. Din cate am citit pe site-ul rusesc Anastasia intr-o regiune din Rusia, numita Belgorod, a fost adoptata o legislatie prin care fiecare familie primeste o bucata de teren pe care sa-si construiasca vatra. Cunoaste cineva exact ce termeni cuprinde aceasta lege? Din pacate, nu stiu limba rusa.

Alex Andra

Data de inscriere : 05/06/2010

Sus In jos

sătucul Anastasiei

Mesaj  dianusa_ed la data de Mier Iul 21, 2010 1:23 pm

Mă bucură să văd că există interes pentru un aşezământ ecologic! Momentan suntem în "şantier", aşa că nu avem ceva concret de lansat. Dar se lucrează. Iniţial, când s-a născut visul, pentru că, într-adevăr, după citirea primelor trei cărţi, am visat la un sătuc exact cum îl descrie Anastasia, am fost tentat să propun, să fac, să dreg. Dar mi-am dat seama pe parcurs că fundarea unui aşezământ, compus din oameni cu o nouă conştiinţă, nu e lucru de şagă. Sunt multe variabile de luat în calcul. De asta mai îngădui şi vă rog şi pe voi, cei doritori şi fremătători să aveţi răbdare şi să nu pierdeţi speranţa. O să găsiţi în cartea a şaptea un pasaj interesant care vorbeşte tocmai despre această răbdare. Eu sunt total de acord cu spusele bătrânului (bunicul Anastasiei). O să vedeţi că este aşa.
Trebuie gândit de 10 ori şi făcut odată. Dar bine! O să enumăr pe scurt anumite aspecte mai importante de care să se ţină seamă în realizarea unui astfel de proiect:
- comunitatea trebuie să fie compusă din oameni cu acelaşi (măcar aproximativ) nivel de conştientizare a vieţii pe Pământ. Membrii comunităţii trebuie să aspire la aceleaşi lucruri şi să fie pe deplin convinşi!
- condiţia legislativă a ţării. Aici e lung şi nu intru în detalii. Spun doar că trebuie prestată maximă atenţie acestui aspect, pentru a asigura durabilitate acţiunilor noastre.
- şcoală, religie, sănătate, drepturile şi obligaţiile membrilor etc.
Un proiect există deja, dar nu-l dezvălui până nu am toate datele sau aproape.
Repet: trebuie gândit foarte bine şi în mulţi!
Anastasia m-a făcut să înţeleg o chestie esenţială:
există acest lanţ: vis (aspiraţie) - gând (proiectare) - materializare!
Visul trebuie să fie luminos, armonios şi să nu contravină legilor Universale.
Gândul (nu mai puţin important) trebuie să fie limpede, rapid şi complet. Nimic la voia întâmplării. (orice defecţiune a unei maşini nu este urmarea unui lucru rău făcut, ci a unui gând incomplet în faza proiectării).
Materializarea?? Odată ce primele două părţi ale lanţului sunt perfecte, faza a treia este o joacă.
Vă doresc la toţi numai Bine. Vom reuşi s-o facem şi pe asta! Aveţi încredere!
Cristian C.
dianusa_ed

Data de inscriere : 17/03/2010
Localizare : România

Vezi profilul utilizatorului http://www.editura-dianusa.com

Sus In jos

exemplul personal

Mesaj  cornel la data de Mier Aug 25, 2010 2:49 pm

Pana apare cineva cu un proiect de sat ecologic gata facut nu stati degeaba
Adunati informatii despre case ecologice, arhitectura organica, materiale de folosit, planuri de constructi, metode de obtinere a energiei, mod de insamantare a terenului, ceva tratate de peisagistica pentru idei, tot ce aveti nevoie pentru o gospodarie autonoma.
Astfel apar si oameni interesati de asa ceva si noi cunostinte cu aceleasi idealuri.
Si visul va deveni realitate.
O zicala spune daca nu visezi cum sa/ti materializezi visele?

cornel

Data de inscriere : 24/08/2010
Localizare : mama noastra Patria

Vezi profilul utilizatorului http://ajutorulesoteric.ro

Sus In jos

Mesaj  Alexvibe la data de Mar Ian 11, 2011 6:01 pm

Mda, asteptam si noi sa vedem ceva miscare in sensul asta...Smile
Alexvibe

Data de inscriere : 11/01/2011
Varsta : 29
Localizare : Grecia

Sus In jos

sat ecologic

Mesaj  Lupu Alina la data de Vin Ian 14, 2011 11:36 am

Vreau sa va marturisesc ca inainte de a citi cartile Anastasiei aveam aceste ganduri.Poate nu in aceasta forma dar visam si visez la o parcela la tara inconjurat de multa verdeata de pomi de tot felul.Acum incerc sa le proiectez mai bine in gand pentru a pune in ordine.Inca nu am detaliat modul in care voi obtine energia electrica imi voi incalzi locuinta modul de proiectare a wc-ului.Este f curioos ca mosul de imprejmuire a casei cu pomi mi-a venit in cap noaptea cand nu ajunsesem la aceste pasaje din cartea Anastasiei.Banuiesc ca exista o baza de date comune f accesibila trebuie doar putina inspiratie.Pe undeva chiar modul prin care mi-au ajuns aceste carti a fost f ciudat.Un tip cu care vorbisem f f rar pe ym m-a intrebat pe nepusa masa daca am citit vreodata aceste carti.Asa pur si simplu.Intr-o doara am citit primele randuri din primul volum dupa care am fost fascinanta.Visez la acest sat langa mine nu sant deloc persoane care au cest fel de vise si imi face placere sa le regasesc pe acest forum.In ceea ce priveste comunicare cu copacii pot sa va confirm ca exista caci mi s-a intamplat chiar si mie.Iubeam odata un visin din spatele blocului care il plantase tatal meu .Le mangaiam trunchiurile frunzele .Ma durea cand copii se suiau in el si-i smulgeau frunzele crengile ca sa-i culeaga fructele care le daruia din plin .Intr-un an l-am rugat in gand sa nu mai faca fructe decat f f putine.Atat de intens incat anul urmator asa s-a intamplat.Nu stiu cum si de ce daca a fost o coincidenta m-am mirat chiar eu de rezultat.Cand am citit cartea mi-am amintit de visinul meu drag.Asa ca va rog as vrea sa ma implic si eu daca exista proiecte cu sat ecologic.

Alina

Lupu Alina

Data de inscriere : 14/01/2011

Sus In jos

Mesaj  Mircea C la data de Sam Feb 05, 2011 9:19 pm

Pentru cei care cauta cu adevarta aici vor gasi raspunsuri practice referitoare la viata sustenabila, ecologica si plina de viata : Permacultura
Este destul de putin cunoscuta la noi in tara dar ofera solutii practice la toate aspectele vietii in armonie cu natura, cu cosmosul.
Avem si un site in Romania www.permacultura.ro
Deasemenea discutii foarte aprinse despre acest subiect sunt si pe forumul Softpedia la Permacultura - sa lucram cu natura nu impotriva ei
Deasemenea mai sunt oameni care doresc sa se mute in mici comunitati formate de ei. Un grup se afla in jurul http://www.firdepir.ro/.
Daca cineva are propuneri concrete pt un sat, eu abia astept. Am abilitati in domeniul constructiilor ecologice, al sobelor eficiente homemade si al instalatiilor de apa, de toate felurile. Smile

Mircea C

Data de inscriere : 05/02/2011

Sus In jos

Alina, salut gândurile tale frumoase!

Mesaj  Michela S la data de Mier Mai 16, 2012 11:36 pm

Nutresc la acest vis de mic copil , mai apoi viața m-a purtat pe ale ei valuri, țin să îți spun că nu ești singura care vorbește cu copacii , eu una vorbesc cu plantele , cu florile , cu marea , cu râurile , apa în general , și de multe ori pe drumul vieții mele am avut ocazia să primesc chiar și răspunsul acestora! Eu doar am întrebat , iar Natura mi-a răspuns , prin felul ei subtil de a o face , așa cum doar ea draga de ea știe ....
Mi se umple inima de bucurie când citesc rânduri frumoase din partea Oamenilor! Mereu mi-am spus mie însămi , trebuie să existe foarte mulți care să gândească și să simtă așa , că doar suntem făcuți toți din aceeași substanță!
Cât de curând vom începe să ne adunăm, ne vom expune proiectele , ideile și ... la treabă - materialiozarea Visului!
Ne vom întâlni cu siguranță dacă îți vei dori și tu acest lucru.
Eu îți trimit toate gândurile mele bune!!!
Mihaela S

Lupu Alina a scris:Vreau sa va marturisesc ca inainte de a citi cartile Anastasiei aveam aceste ganduri.Poate nu in aceasta forma dar visam si visez la o parcela la tara inconjurat de multa verdeata de pomi de tot felul.Acum incerc sa le proiectez mai bine in gand pentru a pune in ordine.Inca nu am detaliat modul in care voi obtine energia electrica imi voi incalzi locuinta modul de proiectare a wc-ului.Este f curioos ca mosul de imprejmuire a casei cu pomi mi-a venit in cap noaptea cand nu ajunsesem la aceste pasaje din cartea Anastasiei.Banuiesc ca exista o baza de date comune f accesibila trebuie doar putina inspiratie.Pe undeva chiar modul prin care mi-au ajuns aceste carti a fost f ciudat.Un tip cu care vorbisem f f rar pe ym m-a intrebat pe nepusa masa daca am citit vreodata aceste carti.Asa pur si simplu.Intr-o doara am citit primele randuri din primul volum dupa care am fost fascinanta.Visez la acest sat langa mine nu sant deloc persoane care au cest fel de vise si imi face placere sa le regasesc pe acest forum.In ceea ce priveste comunicare cu copacii pot sa va confirm ca exista caci mi s-a intamplat chiar si mie.Iubeam odata un visin din spatele blocului care il plantase tatal meu .Le mangaiam trunchiurile frunzele .Ma durea cand copii se suiau in el si-i smulgeau frunzele crengile ca sa-i culeaga fructele care le daruia din plin .Intr-un an l-am rugat in gand sa nu mai faca fructe decat f f putine.Atat de intens incat anul urmator asa s-a intamplat.Nu stiu cum si de ce daca a fost o coincidenta m-am mirat chiar eu de rezultat.Cand am citit cartea mi-am amintit de visinul meu drag.Asa ca va rog as vrea sa ma implic si eu daca exista proiecte cu sat ecologic.

Alina

Michela S

Data de inscriere : 16/05/2012
Varsta : 37
Localizare : Italia

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus